Ideální čas pro lázeňský odpočinek: Kdy přijít o stres a načerpat novou energii?

Domů / Ideální čas pro lázeňský odpočinek: Kdy přijít o stres a načerpat novou energii?
Ideální čas pro lázeňský odpočinek: Kdy přijít o stres a načerpat novou energii?
19 prosince 2023 0 Komentáře Klára Dvořáková

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu lázní?

Jak říkávala moje babička, lázně jsou dobré každým dnem, ale ne každé období je pro lázeňský pobyt jako stvořené. Mám pro vás několik tipů, na co se zaměřit při výběru toho správného termínu. Připravte si čaj a poďme na to!

Podle mě je jedno z nejlepších období právě jaro - příroda se probouzí a s ní i vaše smysly. Můžete nabrat energii po zimním období a nastartovat se do dalšího roku. Také podzim má své kouzlo. Příroda je barevná, v lázních už není takový ruch a můžete se ponořit do klidu. V létě, hlavně v červenci a srpnu, bývají lázně přelidněné a počasí může nabízet lepší aktivity než sedět v koupeli. Zima, naopak, má své plusy v tom, že relaxace v teplé vodě a následný pobyt v klidové zóně může být to pravé ořechové, když venku pustoší mráz.

Ale nezapomeňte, že výběr toho správného období by měl korespondovat s vaším zdravotním stavem a doporučením lékaře. Určité procedury mohou být efektivnější v konkrétních měsících či ročních obdobích. Například, pokud trpíte revmatismem, teplé měsíce mohou být pro vás vhodnější.

Nízká nebo vysoká sezóna?

Jak už jsem naznačila, se sezónností se pojí i počet návštěvníků. V lázních můžete narazit na dva základní typy sezón: nízkou a vysokou. Vysoká sezóna obvykle znamená více lidí, delší čekání na procedury a méně intimní atmosféru. Je-li váš cíl opravdu odpočívat a vychutnat si klid, zvolil bych nízkou sezónu. Ceny mohou být také příznivější.

Já osobně si nejvíce užiju lázně, když v nich panuje klid. Chodím proto často mimo hlavní sezónu, zvláště pokud si chci dopřát náročnější léčebné procedury nebo se opravdu soustředit na své zdraví. Vždycky říkám, že lázně by měly být o osobní regeneraci a není nic lepšího, než mít vířivku jen pro sebe.

Konkrétní zdravotní potřeby

Když už mluvíme o zdravotních potřebách, lázně nejsou jen o relaxaci, ale často hrají klíčovou roli v léčebných a rehabilitačních programech. Když váš lékař doporučí lázeňský pobyt jako součást terapie, je důležité poslechnout jeho rady a naplánovat si pobyt správně. Existují určité typy léčebných pobytů, které jsou speciálně navrženy pro určitá onemocnění a mohou vyžadovat návštěvu v určitou dobou, aby měly skutečný efekt.

Což mi připomíná, že jsem jednou potkala ve Vřídelní kolonádě v Karlových Varech paní, kterou obvyklé termály dokonce trochu znervózňovaly. Bylo ale úžasné sledovat, jak se její postoj mění poté, co jí doktor sestavil program přesně na míru jejího onemocnění. A věřte mi, kdo jednou zažije skutečnou úlevu, ten lázněmiluje navždy.

Různé typy lázeňských procedur

Když už jsme u těch procedur, věděli jste, že každá z nich má své optimální období? Například bahenní zábaly, které jsou skvělé pro detoxikaci těla, můžete absolvovat prakticky kdykoliv. Na druhou stranu, ozdravné koupele v minerální vodě jsou nejlepší během teplého počasí. A co takhle reflexní masáže nebo jiné typy masáží, které vám pomohou zejména v chladnějších měsících po dlouhém dni lyžování či túrách?

Také terapeutické použití teplé minerální vody může být příjemnější, pokud je venku zima a tělo ocení každý zdroj tepla. A když už jsme u tepla, solné jeskyně jsou pro mě takovým malým zázrakem v zimních měsících, a to nejen kvůli své teplotě, ale i léčivímu účinku soli na dýchací cesty.

Rodinné lázeňské výlety

A nepřehlížejme ani rodinné lázeňské výlety. Ty mají svá specifika, která je třeba vzít v úvahu při plánování. Pokud máte děti, školní prázdniny jsou přímo ideálním termínem. Spousta lázní nabízí v letních měsících programy zacílené na rodiny a aktivity pro nejmenší. A je to taky skvělá příležitost, jak jim ukázat, že se o své zdraví můžou starat už od malička.

Já jsem sestře jednou domluvila rodinný pobyt v lázních a musím říct, že její kluci si to náramně užili. Kromě koupelí a válení se v termálních pramenech si zamilovali i minigolf a další venkovní hry, které tam pro ně byly připravené. A nebylo zanedbatelné ani to, že při nočních procházkách parkem jsme dospělí mohli vychutnat lahodný lázeňský koktejl, zatímco děti spokojeně chrápaly v postýlkách.

Festivaly a kulturní akce

Pokud jste milovníci kultury, může být rozhodující hledisko při výběru doby pro návštěvu lázní i kulturní nabídka destinace. Mnoho lázeňských měst hostí v průběhu roku různé festivaly, koncerty a výstavy. Chcete-li tedy spojit příjemné s užitečným, vybírejte termín s ohledem na kulturní kalendář. Váš pobyt tak může získat další rozměr.

Mám kamarádku, která si nedá dopustit na návštěvu Mariánských Lázní právě v době Chopinova festivalu. Nesmírně si užívá kombinaci světového umění a relaxace v magickém prostředí lázní. Já osobně miluji festivaly filmové a každoročně se těším na ten karlovarský.

Tipy na závěr

Na závěr bych vám ráda dala pár univerzálních rad ohledně návštěvy lázní. Nechte si doporučit od svého lékaře, efektivitu jakýchkoliv procedur pro svůj zdravotní stav. Také mějte na paměti, že každý reaguje na lázeňské procedury jinak a co pomáhá jednomu, nemusí nutně pomoci druhému.

Dále nezapomeňte, že i samotná cesta do lázní může být už součástí odpočinku. Vyberte si pohodlný způsob dopravy a dopřejte si nějakou tu maličkost cestou - ať už je to dobrá káva na benzínce nebo přestávka na čerstvém vzduchu s pohledem na krásnou přírodu. A samozřejmě - vychutnejte si pobyt! Každá chvíle v lázních je jedinečná a přijet si pro klid a regeneraci je přeci jen o tom, aby byl člověk šťastný.

Pamatujte, že relaxace je proces a odpočinek by nikdy neměl být spěch. Pomalu a s chutí, jak říkal můj otec při obědě na nedělních obědech rodiny Dvořákových. Užijte si to!

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Jsem Klára Dvořáková, odbornice na lázně. Pracuji jako lázeňská terapeutka v Karlových Varech, kde se specializuji na hydroterapii a wellness procedury. Mé zkušenosti mi umožňují psát o různých aspektech lázeňství, od historie po nejnovější trendy v lázeňských terapiích. Své publikace zaměřuji na popularizaci lázeňské kultury a jejího pozitivního vlivu na fyzické a psychické zdraví.

Napsat komentář