Artróza 3 stupně: Jak ji poznat a co s ní dělat?

Domů / Artróza 3 stupně: Jak ji poznat a co s ní dělat?
Artróza 3 stupně: Jak ji poznat a co s ní dělat?
21 prosince 2023 0 Komentáře Klára Dvořáková

Co to artróza 3. stupně vlastně je?

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů, které postupně způsobuje jejich opotřebování. Mluvíme o artróze 3. stupně, když je kloubní chrupavka výrazně poškozena a dochází k bolestem a omezení pohybu. Postupně nám kloubní chrupavka, která jako tlumič nárazů chrání kosti před oděrkami, přestává sloužit a vy se můžete cítit, jako byste měli v kloubu smíšenou škůdci.

Typické příznaky a projevy artrózy 3. stupně

Příznaky jsou věrní společníci, kteří dají o sobě vědět hlavně nepříjemně. K bolestem se přidává ztuhlost kloubů, zvláště ráno, a narůstání místních otoků, které klidně můžete pojmenovat ivanky nebo karelci.

Diagnostika artrózy 3. stupně

Na diagnostiku se jako Sherlock Holmes používají různé metody - od rentgenu, který vás na chvíli promění ve filmovou hvězdu, až po vyšetření krve, při němž si můžete připadat jako vánoční stromeček plný ozdob. Ale opravdovou odpověď dostanete od ortopeda, který si na vás posvítí pořádným lupou.

Možnosti léčby a úpravy životního stylu

Léčba je jak běh na dlouhou trať, ale s poradnou mrzutostí, protože se snažíte dělat věci, aby vás nic nebolelo. Léky, fyzioterapie, ale i změny v jídelníčku a zapojení do méně náročných aktivit mohou hrát roli klíče k lepšímu životu.

Úloha stravy a suplementace

Strava a suplementy jsou jako kouzelníci v lahvičkách. Pomáhají vám nabít baterie a posílit tělo zevnitř, aby se vaše klouby měly lépe. Například kloubní výživa, rybí olej nebo vitamin D jsou hvězdy v tomto představení.

Zlepšení kvality života s artrózou 3. stupně

No, není to žádný medový život, ale můžete si ho zpříjemnit. Přizpůsobením bydlení, zvýšením pohybové aktivity i nalezením hobíků, které vám dělají radost, udržujete pesimismus na uzdě.

Aktivity vhodné pro osoby s artrózou

Vybrat si správné aktivity může být jako hledání pokladu. Plavání, jóga, anebo třeba pilates vám mohou přinést pocit, že jste právě našli zlatou žilu, protože jsou šetrné k vašim bolavým kloubům.

Úprava domácího prostředí pro usnadnění života s artrózou

Domov by měl být vaše oáza klidu, kde vás nic netíží. Instalace madel, zvedacích zařízení nebo pohodlné ortopedické obuvi mohou udělat domov přívětivějším a bezpečnějším.

Význam fyzioterapie a rehabilitace

Fyzioterapie a rehabilitace jsou jako váš osobní trenér - někdy trochu drsný, ale věřte, že chce jen to vaše dobro. Pravidelné cvičení může znatelně pomoci ulevit od bolesti a zlepšit funkci kloubů.

Psychologické aspekty artrózy a jak jim čelit

S artrózou často přichází i psychologická zátěž. Stejně jako tým superhrdinů se musíte vyzbrojit optimistickým přístupem, podporou od rodiny a přátel, možná i pomocí odborných psychologů, aby se vám lepše žilo.

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Jsem Klára Dvořáková, odbornice na lázně. Pracuji jako lázeňská terapeutka v Karlových Varech, kde se specializuji na hydroterapii a wellness procedury. Mé zkušenosti mi umožňují psát o různých aspektech lázeňství, od historie po nejnovější trendy v lázeňských terapiích. Své publikace zaměřuji na popularizaci lázeňské kultury a jejího pozitivního vlivu na fyzické a psychické zdraví.

Napsat komentář