Strava a artróza: Co vyřadit z jídelníčku pro zdravé klouby?

Domů / Strava a artróza: Co vyřadit z jídelníčku pro zdravé klouby?
Strava a artróza: Co vyřadit z jídelníčku pro zdravé klouby?
1 ledna 2024 0 Komentáře Klára Dvořáková

Jak potraviny ovlivňují artrózu

Jste-li jako já, pak věříte, že 'jsme to, co jíme'. A u artrózy to platí dvojnásob. Kloubní chrupavka potřebuje správné živiny, aby byla silná a pružná, ale některé potraviny mohou naopak klouby zatěžovat. Zánět je při artróze často nepříjemným průvodcem, a proto je třeba se vyhnout potravinám, které mohou zánět podporovat. Zajímavé je, že některé potraviny mohou vedle zlepšení stavu kloubů i posílit celkovou imunitu nebo napomoci ke kontrole hmotnosti, což artróze také svědčí. Takže se někdy může stát, že změnou stravy nejenže ulevíte od bolesti kloubů, ale i zhubnete pár nepotřebných kilo!

Potraviny bohaté na cukr a rafinované sacharidy

Mluvíme tu o skrytém nepříteli zvaném zánět. Rafinované cukry a sacharidy jako je bílá mouka vedou k vyšší produkci AGEs (produkty pokročilé glykace), což jsou látky, které mohou zvyšovat zánět v těle. Nechci hrát toho největšího strašáka, ale tyhle potraviny vám opravdu vaše klouby nebudou děkovat. Omezit sladkosti, koláče, a bílý chléb nemusí být jednoduché, to vím z vlastní zkušenosti, ale za tu úlevu to stojí!

Trans-tuky a zpracované maso

Tuky, tuky, tuky... Ale ne ty dobré. Trans-tuky nacházející se ve velkém množství zpracovaných potravin můžou být pro klouby opravdovým trápením. A co se týče zpracovaného masa, jako jsou salámy nebo párečky, ty jsou bohaté na nasycené tuky a další látky nezbytné pro jejich delší trvanlivost, které ale vaše klouby zrovna neocení. Přemýšlet o tom, co si dáte na svačinku, tedy rozhodně není ztráta času.

Fast food a vysoký obsah soli

Chtělo by se říct, že občasný cheeseburger nikoho nezabije, ale pravdou je, že fast food je často plný trans-tuků, rafinovaných sacharidů, a hlavně soli. A právě to může vést k nadbytečnému zadržování vody a zvýšenému zánětu. Vezměte to tak, když se rozhodnete místo rychlého občerstvení pro pečené brambory s olivovým olejem, může to být malý krok pro člověka, ale velký skok pro vaše klouby.

Alkohol a nápoje s kofeinem

Někdy se říká, že dobré víno je lekárnou v lahvi, ale pokud máte artrózu, možná se budete chtít zamyslet nad množstvím a četností svého pití. Alkohol může způsobit zánět a ještě zhoršit bolest kloubů. Kofein zase může snižovat absorpci vápníku, a tak potenciálně oslabovat kosti. Nechci tady nikoho nutit odložit svůj oblíbený latté, ale možná byste měli zvážit, jestli sem tam nepotěšit své klouby šálkem bylinkového čaje.

Doplněk stravy a zdravé alternativy

A teď na závěr trochu pozitivity! Ne všechno je totiž omezování a vyřazování. Existují i potraviny, které mohou naše klouby potěšit obzvláště. Zelená listová zelenina, mastné ryby nebo ořechy mohou být vašimi spojenci v boji proti artróze. A pokud máte pocit, že vaše strava není stále dostatečně bohatá na potřebné živiny, můžete sáhnout po kvalitních doplňcích stravy. Jen si dávejte pozor a vybírejte ty, co mají solidní recenze a jsou podložené klinickými studiemi. A mimochodem, i dostatek čisté vody může skvěle podpořit zdraví vašich kloubů, takže nezapomínejte pít!

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Jsem Klára Dvořáková, odbornice na lázně. Pracuji jako lázeňská terapeutka v Karlových Varech, kde se specializuji na hydroterapii a wellness procedury. Mé zkušenosti mi umožňují psát o různých aspektech lázeňství, od historie po nejnovější trendy v lázeňských terapiích. Své publikace zaměřuji na popularizaci lázeňské kultury a jejího pozitivního vlivu na fyzické a psychické zdraví.

Napsat komentář