Léčebné procedury a wellness v Mariánských Lázních: Cesta k zdraví a relaxaci

Domů / Léčebné procedury a wellness v Mariánských Lázních: Cesta k zdraví a relaxaci
Léčebné procedury a wellness v Mariánských Lázních: Cesta k zdraví a relaxaci
13 ledna 2024 0 Komentáře Klára Dvořáková

Historie lázeňství v Mariánských Lázních

Lázeňství v Mariánských Lázních má dlouhou a bohatou historii. Již od 18. století byly známy léčivé účinky místních pramenů. Historie zdejšího Spa je prostoupena příběhy slavných osobností, které si sem přijížděly pro užitek z léčivých vod a poklidného prostředí. Ta pravá romantika a šarm starých časů tu na vás dýchne na každém kroku. A to i navzdory tomu, že moderní léčebné techniky a procedury se rozhodně nevyhýbají.

Účinnost pramenů byla vědecky zkoumána a potvrzena, díky čemuž Mariánské Lázně získaly v roce 1818 oficiální status lázeňského města. Co je ovšem fascinující, tak je fakt, že i dnes můžete pít z některých pramenů přímo ve městě. Kdykoliv se tu cítím trochu pod psa, zavezu se na jednu z těch procházek okolo pramenů a nechám se hýčkat jejich mocí.

Léčebné prameny a jejich složení

Mariánské Lázně se pyšní několika desítkami léčivých pramenů. Každý z nich má trochu jiné složení a tím pádem i specifické účinky na lidský organismus. Hlavními minerály, které zdejší vody obsahují, jsou hořčík, vápník, železo a jód. Záleží, který pramen vyzkoušíte, ale můžete tu najít pomoc pro vaše ledviny, dýchací systém nebo dokonce nervy. A nemusím vám asi říkat, že správná dávka minerálů dělá divy pro vaši pokožku, viďte?

Přestože některé prameny mají chutnat spíš jako zředěný minerálka, některé mají zase tak silný chuťový charakter, že vám bude chvilku trvat, než se rozhodnete, jestli vám víc připomínají likér nebo něco, co byste přirovnali k úplně jinému druhu tekutiny. No a to je zážitek sám o sobě!

Typy léčebných procedur a jejich přínos

V Mariánských Lázních to není jen o tom pít minerálku přímo ze zdroje. Nabízí se tu celá škála procedur, které zahrnují bahenní koupele, uhličité koupele, perličkové koupele a skvělými jsou i různé masáže – od manuálních až po tu s lávovými kameny. A to vám říkám, po takové masáži pocítíte uvolnění na každém svalu. Nezapomínám ani na inhalace, plynové injekce nebo dokonce akupunkturu. Každá z těchto metod má své zastánce a může vám přinést skutečnou úlevu.

Ať už trpíte artritidou, astmatem, ekzémem či jiným zdravotním neduhem, v Mariánských Lázních vás čeká procedura na míru. Pro mě osobně byly vždycky úžasnými balíčky lázeňské péče, které připravují na základě individuálního plánu. Jednou mi například zapojili do programu tak skvěle fungující rašelinové zábaly, že mám dodnes pocit, že mi zůstala ona terapeutická síla zakořeněná někde hluboko v kůži.

Jaké zdravotní problémy se léčí

Možná už to tu trochu prosáklo, ale ve stručnosti – v Mariánských Lázních se léčí ledviny, dýchací systém, pohybové ústrojí, nervová onemocnění a kožní problémy. A to je jen začátek. Lidé sem přijíždějí také na rehabilitaci po operacích nebo při problémech s vysokým krevním tlakem či cukrovkou. Zkrátka, pokud máte něco, co vás trápí, tady najdete prostor a odborníky, kteří se vám budou věnovat.

Samozřejmě nemůžu garantovat zázračné uzdravení, ale u mnoha pacientů je vidět velký pokrok a zlepšení. A kdyby to bylo jen o tom, že se tu člověk odpojí od všedního stresu a nabere novou energii, to už by stálo za to. Nemyslíte?

Moderní wellness a relaxační programy

Wellness programy v Mariánských Lázních jsou jako šeřík v květu – voní, uvolňují a přitahují. Můžete si tu vybrat z celé řady relaxačních a zkrášlovacích procedur. Od různých typů obličejových masek, přes peelingy, zábaly, až po romantické pobytové balíčky pro dva. Každý si tu najde to svoje, ať už přicházíte sami, s partnerem, nebo s celou rodinou. Vždy tu na vás čeká odpočinek pro tělo i duši a atmosféra, ve které si každý člověk jen tak povzdychne:

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Jsem Klára Dvořáková, odbornice na lázně. Pracuji jako lázeňská terapeutka v Karlových Varech, kde se specializuji na hydroterapii a wellness procedury. Mé zkušenosti mi umožňují psát o různých aspektech lázeňství, od historie po nejnovější trendy v lázeňských terapiích. Své publikace zaměřuji na popularizaci lázeňské kultury a jejího pozitivního vlivu na fyzické a psychické zdraví.

Napsat komentář