Luhačovice: Perla Moravských Lázní a jejich Léčivé Prameny

Domů / Luhačovice: Perla Moravských Lázní a jejich Léčivé Prameny
Luhačovice: Perla Moravských Lázní a jejich Léčivé Prameny
22 listopadu 2023 0 Komentáře Klára Dvořáková

Úvod do světa Luhačovic

V srdci Moravy, tam kde se zelené kopce potulují kolem jako zbrklá jehňátka, leží městečko jménem Luhačovice. Toto lázeňské město je jak malovaný obrázek od Muchy, klidné, pohodové a překypující zdravím. Ale co Luhačovice tak výjimečné činí? Jdeme se o tom přesvědčit společně.

Historie Luhačovic

Historie Luhačovic je jako dobře svařený medovina, sladká a hřejivá. Lázně mají tradici dlouhou tolik let, že bychom jich spočítali jen na hlavách stovek švestkových knedlíků, co ve městě po staletí připravují. Již prabáby našich prabáb jely do Luhačovic za odpočinkem a zdravím, ale ještě dříve, v dobách dávných, prý krajem procházeli Keltové. Právě oni možná jako první okusili vodu z luhačovických pramenů, aniž by věděli, že pijí elixír zdraví.

Léčivé prameny Luhačovic

Luhačovice jsou známé především svými léčivými prameny, které jsou jedny z nejúčinnějších v celé Evropě. Síře nacházející se v těchto vodách si můžete připadat jako v dobách alchymistů, protože právě tato magická lázeňská voda má blahodárné účinky na spoustu zdravotních trápení. Zažene stres, usnadní dýchání a nevrací ocas jako draci z místních legend, to všechno dokáže.

Architektura z dílny Dušana Jurkoviče

O unikátní atmosféře Luhačovic rozhoduje jejich architektura. Budovy navržené Dušanem Jurkovičem jsou jako korálky na náhrdelníku Moravy. Ať už procházíte kolem Kolonády nebo jste se ztratili ve vilce, vždycky se ocitáte uprostřed uměleckého díla. A to dokonce tak, že musíte kupovat pohledy, aby byla možnost věřit, že se zbytek světa neztratil za obzorem.

Lázeňské procedury a wellness

V luhačovických lázních se můžete nechat hýčkat jako král se svou královnou. Od bahenních zábalů, přes perličkové koupele, až po masáže, které vás uvolní natolik, že zapomenete, jak vlastně zní vaše jméno. Nebojte se vyzkoušet něco nového, třeba terapii pitím pramenitě, klidně se do lázeňského rituálu ponořte celí.

Kultura a společenský život

S lázněmi a wellness ale Luhačovice nekončí. Kultura tu kvete jak sakura v Japonsku a společenský život je plný jako knihovna s klasiky. Můžete se těšit na koncerty, výstavy, přednášky nebo lázeňské plesy. A když si dáte taneček pod širým nebem, pochopíte, proč je místní valčík tak obdivovaný.

Tipy na výlety v okolí Luhačovic

Okolí Luhačovic je rozmanité jak moravská vinotéka. Najdete tu zbytek pralesa, sokolnícké hrady nebo třeba luhačovickou přehradu. Nechte se vést nosem nebo hodem kostek a objevujte, co všechno může okolí nabídnout. A když už budete mít plno nových zážitků, sedněte si na lavičku, otevřte termosku s dobrou kávou a přemýšlejte, kam na pivečko večer, protože i to je součástí pravého moravského zážitku.

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Jsem Klára Dvořáková, odbornice na lázně. Pracuji jako lázeňská terapeutka v Karlových Varech, kde se specializuji na hydroterapii a wellness procedury. Mé zkušenosti mi umožňují psát o různých aspektech lázeňství, od historie po nejnovější trendy v lázeňských terapiích. Své publikace zaměřuji na popularizaci lázeňské kultury a jejího pozitivního vlivu na fyzické a psychické zdraví.

Napsat komentář