Nárok na lázně v České republice: Jak často a proč jít na léčebný pobyt?
10 ledna 2024 0 Komentáře Klára Dvořáková

Význam lázeňské péče

Všichni to známe. Občas se jednoduše potřebujeme vypnout a načerpat nové síly. A jaký je lepší způsob, než se nechat hýčkat v nádherném prostředí lázní? Ale hey, nejde jen o odpočinek! Lázně nejsou jen o masážích a relaxaci, ale mají významný dopad na naše zdraví. Léčebné procedury v lázních mohou pomoci při celé řadě onemocnění, od problémů s pohybovým ústrojím až po kardiovaskulární či respirační potíže. Je to o úlevě, uzdravení a prevenci. A vůbec to není málo! Nedocenitelný je také psychologický efekt, když si dopřejete oddych od stresu a dovolíte svému tělu i mysli trochu toho klidu.

Podmínky pro nárok na lázně

Takže, kdo a kdy má vlastně nárok na lázně? Tady je to trochu složitější, ale jednoduše řečeno, musíte splnit určité zdravotní indikace. Vaši situaci posoudí lékař, který rozhodne, zda jsou lázně pro vás vhodnou formou léčby. Pak už jen potřebujete zelenou od zdravotní pojišťovny, která zkontroluje, jestli jste za poslední dobu nebyli v lázních - obvykle se počítá interval minimálně 2 roky. Ale nebojte, výjimky potvrzují pravidlo a například u vážných onemocnění může být interval i kratší. Nezapomeňte, že plný nárok na léčebný pobyt máte, když jste řádně odvedli pojistné. Jinak? No, připravte se, že budete muset sáhnout do vlastní kapsy.

Financování lázeňské péče a příspěvky

Řekli jsme si, kdo má nárok, teď ještě jak to celé zaplatíte. Pokud splňujete podmínky, vaše podání na lázně může získat plnou nebo částečnou podporu od zdravotní pojišťovny. Co to znamená? No, že buď dostanete na pobyt peníze celé, nebo jen část a zbytek doplatíte. Případně můžete sáhnout po peněžence hned, pokud se rozhodnete pro luxusnější variantu. A nezapomínejte – i některá pracoviště nabízejí příspěvky na lázeňskou péči jako benefit svým zaměstnancům. Takže nejen, že se budete cítit jako znovuzrození, ale ještě na tom můžete něco ušetřit!

Lázně na vlastní pěst: kdy nemáte nárok

Když nemáte nárok na lázně zdravotní pojišťovnou, nezoufejte! Možná se to zdá neprůstřelné, ale i tady je řešení. Je možné se zúčastnit lázeňských procedur i mimo standardní péči, kterou hradí pojišťovna. Spousta lázeňských zařízení nabízí wellness programy nebo jednoduché procedury jako součást svého komerčního balíčku. Otázkou zůstává, jestli jste ochotní si za to připlatit. No a pokud toužíte jen po víkendovém odpočinku, u nás v Karlových Varech na vás čekají wellness pobyty, které pohladí po duši i těle.

Tipy, jak si užít lázně na maximum

Chcete si lázně opravdu užít? Přináším vám pár tipů! Nejdřív, jděte do toho s otevřenou myslí a odhodláním. Zapojte se do všech aktivit, co lázně nabízejí a nebojte se vyzkoušet něco nového. Držte se doporučených procedur - není to legrace, ty masážní stoly mají svou sílu! A nezapomeňte na odpočinek a dobrou stravu. Ano, může se to zdát jako sen, ale ve skutečnosti je to investice do vašeho zdraví, která se rozhodně vyplatí. Mimochodem, zabalení do bahenní zábaly může být víc zábavné, než si myslíte!

Zkušenosti a příběhy z lázní

A teď trochu ze svého života – pamatuji si, jak jsem poprvé odjížděla na lázeňský pobyt. Byla jsem nervózní, ale zároveň plná očekávání. A opravdu se mi to vyplatilo. Naučila jsem se odbourávat stres, dát si načas a užít si malých radostí. Lázně mi poskytly přesně to, co jsem potřebovala – čas pro sebe, péči o mé zdraví a možnost se zastavit v tom našem zběsilém světě. A víte co? Už mám zafixovanou další lázeňskou kúru, protože si myslím, že péče o tělo i duši by měla být naší pravidelnou prioritou.

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Jsem Klára Dvořáková, odbornice na lázně. Pracuji jako lázeňská terapeutka v Karlových Varech, kde se specializuji na hydroterapii a wellness procedury. Mé zkušenosti mi umožňují psát o různých aspektech lázeňství, od historie po nejnovější trendy v lázeňských terapiích. Své publikace zaměřuji na popularizaci lázeňské kultury a jejího pozitivního vlivu na fyzické a psychické zdraví.

Napsat komentář