Průvodce nejstaršími lázněmi v Čechách: Kde načerpat novou energii?

Domů / Průvodce nejstaršími lázněmi v Čechách: Kde načerpat novou energii?
Průvodce nejstaršími lázněmi v Čechách: Kde načerpat novou energii?
10 prosince 2023 0 Komentáře Klára Dvořáková

Bohatá historie českých lázní

Lázně byly vždycky synonymem pro odpočinek a relaxaci. V České republice mají lázně kořeny hluboko v historii a jen málokterá země se může pochlubit tak rozmanitou a bohatou lázeňskou kulturou jako právě Čechy. Navštěvovat lázně bylo ve zvyku již ve středověku, kdy se o významu minerálních pramenů začalo rozprávat v různých koutech Evropy.

Nejstarší perly mezi českými lázněmi

Mezi nejstarší a nejznámější české lázně nepochybně patří Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Každé z těchto lázeňských měst má svůj jedinečný charakter a historii sahající až do dávných dob. Karlovy Vary, založené Karlem IV. ve 14. století, jsou světově proslulé díky svým horkým pramenům. Mariánské Lázně se mohou pochlubit nádhernou architekturou a stovkami minerálních pramenů. Františkovy Lázně jsou pak milované pro svůj klid a familiaérní atmosféru.

Oáza klidu a uzdravení

Jestli někde najdete klid pro svou duši a tělo, pak jsou to staré české lázně. Zdejší plnohodnotné lázeňské procedury jsou zárukou nejen odpočinku, ale i léčby. Balneologie, což je věda o léčivých pramenech, hraje v českých lázních prim a můžete zde najít širokou nabídku procedur od bahenních zábalů až po masáže horkým kamenem.

Ach ty vily a kolonády

Navštívit české lázně není jenom o léčebných procedurách. Je to také o nádherné architektuře a vycházce po kolonádě se sklenkou teplé minerální vody v ruce. A abych nezapomněla, ty vily! Každá z nich má svůj příběh a jen málokde jinde najdete tak působivou secesní a barokní architekturu s takovým šarmem.

S láskou k tradicím a novým trendům

Lázeňské města se nezastavila v čase a jdou ruku v ruce s novými trendy. Wellness programy a moderní lázeňské techniky se stávají součástí nabídky a lákají návštěvníky na kombinaci tradičního a nového. A já osobně nemohu odolat kombinaci starých dobrých bahenních zábalů s moderní aromaterapií a meditací!

Lázeňské pobyty pro každého

Lázně nejsou jen pro nemocné nebo bílé límečky. Dnes si může lázeňský pobyt užít opravdu každý. Nabídka je opravdu pestrá, ať už hledáte rodinnou dovolenou s dětmi, romantický víkend ve dvou, nebo si chcete jen tak odpočinout od každodenního shonu.

Kudy do lázní?

A teď praktická část. Mnoho lázeňských měst je snadno dostupných vlakem nebo autem a najdete je roztroušená po celé České republice. Nebojte se vydat na cestu za odpočinkem, lázeňské procedury a krásnou přírodou. A pokud vám to zrovna nevyjde, nezapomeňte, že někdy stačí jen malý výlet za město, abyste znovu načerpali síly a energii - jak jsem se přesvědčila na vlastní kůži během jednoho zapomenutelného víkendu v Karlových Varech, ale o tom až někdy příště.

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Jsem Klára Dvořáková, odbornice na lázně. Pracuji jako lázeňská terapeutka v Karlových Varech, kde se specializuji na hydroterapii a wellness procedury. Mé zkušenosti mi umožňují psát o různých aspektech lázeňství, od historie po nejnovější trendy v lázeňských terapiích. Své publikace zaměřuji na popularizaci lázeňské kultury a jejího pozitivního vlivu na fyzické a psychické zdraví.

Napsat komentář