Lázně Jáchymov: Přínosy radonové terapie a wellness odpočinku

Domů / Lázně Jáchymov: Přínosy radonové terapie a wellness odpočinku
Lázně Jáchymov: Přínosy radonové terapie a wellness odpočinku
28 února 2024 0 Komentáře Klára Dvořáková

Historie lázní Jáchymov

Jáchymov, malé lázeňské město v Krušných horách, je místem s bohatou historií a tradicí. Založeno bylo v 16. století díky nálezům stříbra. Postupně se však město proslavilo svými radonovými lázněmi, které vznikly na začátku 20. století. Tyto lázně byly prvními v světě, kde se začala využívat radonová terapie ke léčbě revmatických onemocnění a následků zlomenin.

Díky unikátní geologické struktuře oblasti, obohacené o uranová ložiska, se zde v podzemních vodách přirozeně vyskytuje radon. Tato specifika udělují Jáchymovu výjimečné postavení mezi světovými lázněmi.

Účinky radonové terapie

Radonová terapie v Jáchymově využívá unikátních léčebných vlastností radonu, který má protizánětlivé a bolest zmírňující účinky. Základem terapie jsou koupele v minerální vodě, obsahující rozpuštěný radon. Při koupeli dochází k absorpci radonu pokožkou a jeho následnému vylučování dýcháním, což stimuluje buněčnou obnovu a posiluje imunitní systém.

Vědecké studie potvrzují, že radonová terapie může mít pozitivní vliv na onemocnění, jako jsou artritida, ankylozující spondylitida a další revmatoidní onemocnění. Tato terapie je také uznávána za účinnou v prevenci osteoporózy a podporu rehabilitace po úrazech a operacích pohybového aparátu.

Kdo by měl využívat radonovou terapii

Radonová terapie není pro každého. Je zvláště doporučena lidem trpícím chronickými bolestmi kloubů a svalů, revmatoidní artritidou, degenerativními chorobami kloubů a pacientům v rekonvalescenci po operacích a úrazech. Přestože má terapie řadu přínosů, je důležité před jejím zahájením konzultovat lékaře, zejména pokud trpíte určitými zdravotními problémy nebo jste těhotná.

Wellness a odpočinek v Jáchymově

Kromě radonové terapie nabízí Jáchymov také bohatou škálu wellness a rekreačních aktivit. Od klasických masáží, přes hydroterapii, až po moderní relaxační terapie. Navštívit můžete také sauny, relaxační bazény a fitness centra. Vše je zaměřeno na to, aby poskytovalo návštěvníkům nejen léčbu, ale i možnost odpočinku a regenerace.

Vyznavači aktivního odpočinku si mohou užít turistiku nebo cyklistiku v malebné krajině Krušných hor. Jáchymov a jeho okolí je ideální pro milovníky přírody a klidu daleko od městského ruchu.

Tipy na návštěvu Jáchymova

Plánujete-li návštěvu Jáchymova, je dobré si předem rezervovat ubytování. Lázně nabízejí různé typy ubytování, od luxusních hotelů po pohodlné penziony. Nezapomeňte také vyřídit potřebné lékařské prohlídky a doporučení na radonovou terapii, pokud je to vaším cílem.

Při návštěvě nevynechejte prohlídku lázeňských areálů a místních pamětihodností, jako jsou hornická muzea a historické doly, které odkrývají bohatou historii tohoto města. A konečně, nezapomeňte si užít kulinářských pochoutek regionální kuchyně v místních restauracích.

Osobní zkušenosti s léčbou v Jáchymově

Moje vlastní zkušenost s Jáchymovem a jeho léčebnými procedurami je více než pozitivní. Podstoupila jsem zde několik radonových koupelí na doporučení mého lékaře kvůli chronickým bolestem v kříži. Již po několika sezeních jsem pocítila výrazné zlepšení: bolesti ustoupily a celkově jsem se cítila energičtější a odpočatější.

Zážitek z Jáchymova mi ukázal, že kombinace tradice, přírodních léčivých zdrojů a moderních metod wellness může skutečně pomoci k lepšímu zdraví a pohodě. Je to místo, kam se ráda vracím, ať už za léčbou, tak za odpočinkem.

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Jsem Klára Dvořáková, odbornice na lázně. Pracuji jako lázeňská terapeutka v Karlových Varech, kde se specializuji na hydroterapii a wellness procedury. Mé zkušenosti mi umožňují psát o různých aspektech lázeňství, od historie po nejnovější trendy v lázeňských terapiích. Své publikace zaměřuji na popularizaci lázeňské kultury a jejího pozitivního vlivu na fyzické a psychické zdraví.

Napsat komentář