Jak žít s artrózou: Kompletní průvodce pro každodenní změny a úlevu od bolesti

Domů / Jak žít s artrózou: Kompletní průvodce pro každodenní změny a úlevu od bolesti
Jak žít s artrózou: Kompletní průvodce pro každodenní změny a úlevu od bolesti
3 prosince 2023 0 Komentáře Klára Dvořáková

Úvod do života s artrózou

Artróza není jen prosté slovo v lékařské knize, pro mnohé z nás je běžnou realitou. Abych byla upřímná, když jsem se dozvěděla, že se to týká i mě, málem mě trknul šlak. Ale co teď? Sedět doma a brečet nad rozlitým mlékem? Ani nápad! Pojďme se podívat na to, jak s artrózou žít nejen, že spokojeně, ale třeba i s úsměvem na rtech.

Přizpůsobení domácího prostředí

Když jsem si začala upravovat byt, aby byl 'friendly' pro mou novou kamarádku artrózu, domnívala jsem se, že skončím v minimalismu, co by bytový designér zaplakal. Ale opak je pravdou! Pákové kohoutky místo těch otočných, vyšší WC místo těch úplně při zemi a chytře umístěné madla ve sprše – a je to jako v moderním spa.

Stravování pro zdravé klouby

Zde jsem musela zapracovat na své lásce k smažencům a začít si lépe vybírat. Omega-3 mastné kyseliny, dostatek vitamínu C a skvělí pomocníci jako je kurkuma nebo zázvor. A nezapomínejme, že kloubní voda si žádá hydrataci, takže zatímco budete pochutnávat na lososu, nešetřete vodou!

Zmírnění bolesti skrze fyzickou aktivitu

Máma mi vždy říkala, že 'kdo se hýbe, neztrpí.' No, s artrózou to platí dvojnásob. Plavání, jóga a tai chi, či dokonce promenáda v místním parku, a klouby vám poděkují.

Alternativní metody pro ulevění bolesti

Ne vše musí být o práškách, že? Akupunktura, aromaterapie nebo jemná masáž s levandulovým olejem vám mohou přinést úlevu a možná i chvíli zapomenout na to, že vám něco schází.

Výběr správného obutí

Boty můžou být naše nejlepší kamarádky nebo nejhorší nepřátelé. Ani nemusím říkat, jak důležité je mít takové, které podporují správné držení těla a rozkládají tlak rovnoměrně. Spoiler alert: to znamená, že ty lodičky na mega podpatku mohou jít na odpočinek.

Psychologická podpora a coping strategie

Ačkoli fyzické změny jsou klíčové, stejně tak důležitá je podpora na psychické úrovni. Kognitivně-behaviorální terapie nebo jen pravidelné povídání si s přáteli mohou udělat zázraky pro vaši duši. A když je psiše v pohodě, tělo si to rychle vezme k srdci.

Optimalizace lékařské péče

Pokud jde o interakci s lékaři, jsem jakýsi 'expert'. Pravidelné kontroly, znalost možných léčebných prostředků a vedení si záznamů o tom, co mi dělá dobře a co ne. Lékař je parťák, ale i vy máte v ruce karty.

Dietní doplňky a jejich správné využití

Tip pro chytré hlavy: dietní doplňky nejsou všelék, ale mohou být skvělou podporou. Glukosamin, chondroitin, kolagen – to jsou hvězdy na poli kloubů. Ale pozor, ať je to vždy v konzultaci s vaším doktorem.

Sociální a profesní adaptace

I práce a společenský život vyžadují své úpravy. Podpora od kolegů, ergonomické pomůcky v kanceláři nebo případně práce z domova – takhle to jde. Současně nezapomínejte na čas na relaxaci a radosti – artróza to není celá naše identita.

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Jsem Klára Dvořáková, odbornice na lázně. Pracuji jako lázeňská terapeutka v Karlových Varech, kde se specializuji na hydroterapii a wellness procedury. Mé zkušenosti mi umožňují psát o různých aspektech lázeňství, od historie po nejnovější trendy v lázeňských terapiích. Své publikace zaměřuji na popularizaci lázeňské kultury a jejího pozitivního vlivu na fyzické a psychické zdraví.

Napsat komentář