Pojištění a lázeňská péče v České republice: Co kryje vaše pojistka?

Domů / Pojištění a lázeňská péče v České republice: Co kryje vaše pojistka?
Pojištění a lázeňská péče v České republice: Co kryje vaše pojistka?
22 prosince 2023 0 Komentáře Klára Dvořáková

Lázně a zdravotní pojišťovny: Úvod do problematiky

Lázně bývají spojeny s relaxací a odpočinkem, ale nezapomínejme, že mnohdy slouží také jako prospěšná terapie. V České republice máme štěstí na rozsáhlou síť lázeňských zařízení, která jsou přístupná jak soukromě, tak i na základě zdravotního pojištění. V tomto úvodu se zaměříme na to, co musíte vědět před nástupem do lázní a jak spolupráce s pojišťovnou probíhá. Pokud jste fanoušky vodních radovánek a parních lázní, určitě vás zajímá, jak tyto služby finančně zvládnout, aniž byste museli vyvázat celý svůj peněženku. Jedno je jisté, s dobrou přípravou a informacemi se můžete v lázních cítit jako ryba ve vodě.

Základní kritéria pro hrazení lázeňské péče

Abyste mohli využít lázeňskou péči hrazenou pojišťovnou, nejdříve musíte splnit určitá kritéria. Těmi nejsou pouze vaše plánované procedury, ale například i doporučení lékaře či konkrétní zdravotní stav. Nepochybujte, že kritéria jsou důkladně vyjmenovaná a pro každého předem nastavená. Na první pohled se může zdát, že získat lázeňskou péči na pojišťovnu je jak vyhrát v loterii, ale nebojte se! Pokud znáte pravidla hry, můžete si s chytrostí návštěvy vašich oblíbených lázní zajistit a ještě si u toho odpočinout.

Typy procedur hrazených pojišťovnou

Když se řekne 'lázně', mnohým z nás se vybaví relaxační masáže, bahenní zábaly nebo termální prameny. Ale koho by napadlo, že cezura mezi odpočinkem a léčbou je někdy velmi tenká? Máme tu totiž procedury, které jsou zároveň příjemné i léčebné, a těch je možné využít na účet pojišťovny. Jak to vypadá s procedurami, jako jsou léčebné koupele, masáže nebo třeba inhalace, se dozvíte v této části. Ano, drahý čtenáři, toto je chvíle, kdy bychom měli zdvihnout skleničky s minerálkou za naše pojišťovny.

Jak postupovat, chcete-li lázeňskou péči na pojišťovnu

Tak a je to tady, naše cesta dostat se do lázní s pojišťovnou začíná. Nejprve je potřeba navštívit doktora, popsat mu vaše potíže a doufat, že vám napíše 'čarovný papírek' – lázeňský předpis. Po tomto kroku se řadí návštěva pojišťovny, kde vám řeknou, zda máte vše potřebné, a pokud ano, může vaše dobrodružství konečně začít. Tato část vás provede bludištěm administrativy a pomůže vám vyhnout se potencionálním překážkám, které by mohly vaše lázeňské plány překazit. Pečlivě čtěte, protože právě zde najdete poklad mapu k vaší oáze klidu.

Doplňkové pojištění a lázeňské pobyty

Co když zjistíte, že vaše pojišťovna nepokrývá všechno, po čem vaše srdce (nebo záda) touží? No, pak je tu vždy možnost sahnout do světa doplňkového pojištění. Představte si to jako bonusový level ve hře, kde si za určitou měsíční daň můžete dopřát více procedur, lepší ubytování nebo například i delší pobyt. Myslete však na to, že i bonusové levely mají svá pravidla, a tato část vám přiblíží, co byste měli před podpisem smlouvy projít drobnohledem.

Reálné příklady pokrytí lázeňské péče pojišťovnou

A teď už k samotnému masu – jak to na konkrétních příkladech vypadá s pokrytím lázeňské péče pojišťovnou? Tady si vezmeme pod lupu příběhy lidí, kteří si lázeňskou péči prošli a podělí se s námi o své zkušenosti. Mohou nastat situace, kdy se budete cítit jako v nekonečné epizodě Byrokracie: Zákon a Pořádek, ale s každým příběhem se dozvíte, jak proplout lázeňskými vodami jako profesionál. A jak jsem slíbila, pokud mám vlastní příběh, nebudu vám ho šetřit – takže připravte popcorn!

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Jsem Klára Dvořáková, odbornice na lázně. Pracuji jako lázeňská terapeutka v Karlových Varech, kde se specializuji na hydroterapii a wellness procedury. Mé zkušenosti mi umožňují psát o různých aspektech lázeňství, od historie po nejnovější trendy v lázeňských terapiích. Své publikace zaměřuji na popularizaci lázeňské kultury a jejího pozitivního vlivu na fyzické a psychické zdraví.

Napsat komentář